Alert Meteo ! “Burze, grad i niszczące porywy wiatru” Wydano ostrzeżenie 2 stopnia.

Alert Meteo ! “Burze, grad i niszczące porywy wiatru” Wydano ostrzeżenie 2 stopnia.

28 lipca 2020 0 przez Paweł Reducha

Choć wtorek przynosi masę rozpogodzeń i słonecznych chwil to już najbliższej nocy zrobi się naprawdę groźnie. W godzinach nocnych oraz porannych spodziewamy się rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu, gradem oraz silnym i porywistym wiatrem.

Według najnowszych prognoz do wieczora w całym województwie powinno być spokojnie. Dopiero po 23:00 mogą pojawić się pierwsze komórki burzowe przemieszczające się z zachodu na wschód, które będą generować nawalne opady deszczu oraz gradu przekraczającego średnicę 3 cm. Zagrzmieć może wszędzie, ale największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk istnieje na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia.

Po godzinie 03:00 nastanie chwilowy spokój, który długo nie potrwa, bo po 04:00 ponownie z zachodu w kierunku wschodnim będzie przemieszczać się rozbudowany układ burzowy, który swoim zasięgiem prawdopodobnie obejmie centralną część województwa. Na jego czele znajdzie się widowiskowy wał szkwałowy powodujący niszczycielskie porywy wiatru, mogące osiągać prędkość 100 km/h.

W trakcie burz prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 50 lokalnie 80 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h. Miejscami opady gradu o średnicy 5 cm.

Możliwa aktualizacja ostrzeżeń

Fot: Pixbay