Spadło ponad 90 l wody ! Liczne zalania i podtopienia po burzach.

Spadło ponad 90 l wody ! Liczne zalania i podtopienia po burzach.

16 lipca 2020 0 przez Paweł Reducha

45 razy interweniowali dotychczas strażacy w związku z burzami, które dziś nawiedziły Lubelszczyznę.

Nasze wczorajsze prognozy w 100% się sprawdziły. W wielu miejscach mieliśmy dziś do czynienia z burzami stacjonarnymi, co oznacza, że komórki burzowe przez dłuższy czas utrzymywały się na pewnym obszarze oraz ze zjawiskiem Training storms, polegające na przemieszczaniu się burzy jednej za drugą.

➡️Ulewy i grad nie ominęły dziś powiatu łukowskiego. ➡️Zniszczona roślinność, podtopienia, „stadion pływacki” i akcja strażaków z OSP w Serokomli ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️Fot. Paweł Broński

Opublikowany przez Podlasie24.pl Czwartek, 16 lipca 2020

Wspomniane wyżej zjawiska o dużej sile pojawiły się nad powiatem łukowskim, radzyńskim oraz częściowo bialskim przynosząc tam nawalne opady deszczu, które trwały przez dłuższy czas. W rezultacie doszło do liczny zalań i podtopień. Dodajmy, że na pograniczu powiatu łukowskiego i radzyńskiego według danych RainGrs spadło 93.5 l wody na każdy metr kwadratowy.

Narastająca dobowa suma opadu. Meteomodel.pl

Jak poinformował nas w rozmowie telefonicznej dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Lublinie, strażacy od godzin popołudniowych wyjechali 45 razy. Niestety to wciąż nie koniec, ponieważ straż pożarna w dalszym ciągu otrzymuje pojedyncze zgłoszenia.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie radzyńskim. 39 zgłoszeń dotyczy zalań i podtopień a pozostałe 6 powalonych drzew.

Jutro miejscami również może zagrzmieć. Zjawiska na szczęście nie będą już tak gwałtowne, jak miało to miejsce w ostatnich godzinach. Wszędzie dominować ma zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy 20 kresek. Wiatr słaby w porywach do 18 km/h.

Fot tytułowe: Nadesłane