Przed nami lipcopad. Nad wodami Morza Bałtyckiego możliwe trąby wodne.

Przed nami lipcopad. Nad wodami Morza Bałtyckiego możliwe trąby wodne.

6 lipca 2020 0 przez Łukasz Sieligowski
Natalia Kowynia

Do Polski zmierza duża porcja zimnego powietrza znad Skandynawii. Będzie ono tak silne, że na wybrzeżu już we wtorek wieczorem pojawi się zjawisko nazywane efektem morza. Zimne powietrze napływając nad ciepły zbiornik wymusza parowanie wody, przy sprzyjających warunkach powstają chmury konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Jeśli powietrze jest bardzo zimne na Bałtyku mamy do czynienia z trąbami wodnymi- zazwyczaj pojawiają się one jesienią. Tym razem nie można wykluczyć, że takie zjawisko pojawi się już w najbliższych dniach.

Zmiana pogody nastąpi już we wtorek

Już jutro w najcieplejszym momencie dnia na wybrzeżu temperatura podniesie się maksymalnie do 16/18 stopni. Dodatkowo wzdłuż wybrzeża powieje silniejszy wiatr w porywach do 55 km/h. W godzinach wieczornych znad otwartych wód Morza Bałtyckiego wkraczać będą chmury z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Najwięcej opadów pojawi się w okolicy Darłowa, Ustki gdzie możliwe będą lokalne podtopienia. Opady nie odpuszczą również w środę w ciągu dnia. Warto mieć przy sobie parasol i kurtkę, ponieważ temperatura podniesie się do zaledwie 15/17 stopni.

Krótka poprawa pogody czeka nas w piątek- w niemal całym kraju na kilka godzin napłynie cieplejsze powietrze, jednak w weekend ponownie wrócimy do temperatur pasujących do września, a nie do lipca.

W dalszym ciągu podtrzymujemy, że prawdziwie wakacyjna pogoda powróci w 3 dekadzie lipca i w 1 dekadzie sierpnia.

Grafika trąby wodnej: pixabay