Nadciąga kolejna porcja opadów. Nocą możliwe podtopienia. Wydano ostrzeżenie hydrologiczne.

Nadciąga kolejna porcja opadów. Nocą możliwe podtopienia. Wydano ostrzeżenie hydrologiczne.

23 czerwca 2020 0 przez Paweł Reducha

Wtorek zgodnie z prognozami oraz ostrzeżeniami przyniósł opady deszczu, które spowodowały liczne zalania oraz podtopienia. W północnej oraz wschodniej części województwa od godzin porannych spadło 30 l wody na każdy metr kwadratowy. Co ważne od początku czerwca praktycznie na obszarze całej Lubelszczyzny spadło ponad 100 l wody, a więc kolejne sumy będą niezbyt korzystne, tym bardziej że opady ponownie będą intensywne.

Tylko od północny strażacy w związku z intensywnym opadami deszczu interweniowali 65 razy. Zgłoszenia dotyczył zalanych dróg oraz posesji i piwnic. Poza tym 40 zgłoszeń było związanych z usuwaniem połamanych drzew oraz gałęzi. Łącznie w województwie lubelskim dziś strażacy wyjeżdżali 105 razy. Niestety to nie koniec pracowitych godzin, ponieważ wciąż napływają i z pewnością napływać będą nowe zgłoszenia.

Według najnowszych prognoz w ciągu najbliższych godzin w północnej oraz wschodniej części województwa spadnie od 10 do nawet 35 l wody na każdy metr kwadratowy. Najmniej wody spadnie na zachodzie. Tam maksymalna suma opadu wyniesie około 15-20 l. Bardzo niekorzystnie a za zarazem niepokojąco wyglądają wyliczenia modelu ECMWF, według którego nadchodzącej nocy na północy województwa spaś może nawet blisko 60 l wody na każdy metr kwadratowy. Miejmy nadzieję, że takie sumy się nie pojawią. Sytuacje monitorujemy na bieżąco.