Fala wezbraniowa na Wiśle. Może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Możliwe podtopienia

Fala wezbraniowa na Wiśle. Może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Możliwe podtopienia

23 czerwca 2020 0 przez Paweł Reducha

Po ostatnich ulewnych opadach deszczu na Wiśle utworzyła się fala wezbraniowa, która przemieszcza się między innymi przez Lubelszczyznę. Poziom Wisły według prognoz wzroście jeszcze o około 2 metry, a więc w Annopolu, Dęblinie oraz Puławach możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego, a w najgorszym wypadku stanu alarmowego.

Fala wezbraniowa do Annopolu (południowy zachód województwa) dotarła 21 czerwca o godzinie 04:00. Od tego momentu poziom wody podniósł się o 136 cm.

Aktualnie kulminacja fali znajduje się w miejscowości Popędzynka woj. Małopolskie, gdzie od 20 czerwca poziom Wisły wzrósł się o 3 metry. Woda na szczęście w tamtym regionie już opada.

Kulminacja fali jest jednak przed nami. Obecnie poziom wody (stan na 23.06.2020 godz: 08:00) na wodowskazie w Annopolu wynosi 414 cm (stan ostrzegawczy 500 cm), Puławach 325 cm, (stan ostrzegawczy 450 cm) a w Dęblinie 270 cm (stan ostrzegawczy 400 cm). Sugerując się aktualnymi danymi, można spodziewać się, że z pewnością stan ostrzegawczy na wyżej wymienionych wodowskazach zostanie nieznacznie przekroczony.

Rzeka wyleje, co w rezultacie doprowadzi do zalań oraz podtopień terenów przyrzecznych. Na szczęście póki co nie ma zagrożenia powodzią.

Fot: pixbay