Punktowe burze nie odpuszczą. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne i hydrologiczne

Punktowe burze nie odpuszczą. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne i hydrologiczne

22 czerwca 2020 0 przez Paweł Reducha

Burze nie odpuszczają i po kolejnym już burzowym dniu poniedziałek przyniesie kontynuację gwałtownych zjawisk mogących powodować zalania i podtopienia. W wielu miejscach od 1 czerwca spadło ponad 70 l wody na każdy metr kwadratowy, dlatego rzeki podczas następnych opadów mogą zacząć gwałtownie wzbierać. Na najbliższe godziny zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne oraz hydrologiczne. Sprawdź szczegóły.

Burze podobnie jak miało to miejsce w ostatnich dniach, pojawią się w godzinach popołudniowych, lecz najgwałtowniejszych zjawisk należy spodziewać się w godzinach wieczornych między godziną 15:00 a 23:00. W trakcie burz prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 50 lokalnie 60 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h. Miejscami opady gradu o średnicy 1-3 cm. Istnieje również możliwość zejścia trąby powietrznej.

Burze będą punktowe i mają przemieszczać się wolno, dlatego lokalnie sumy opadów mogą być znaczące. Może również może tak się zdarzyć, że burza będzie miała charakter stacjonarny, czyli stała w miejscu. Wysoce prawdopodobny jest training storms, czyli burza podążająca jedna za drugą.

W związku z niekorzystnymi prognozami może dochodzić do wielu zalań i podtopień między innymi parkingów i ulic położonych w obniżeniach terenu.

Fot tytułowe: Konrad Kiryła