Prognoza pogody na środę: Gorąco oraz burzowo. Zjawiska będą gwałtowne. Wydano ostrzeżenie.

Prognoza pogody na środę: Gorąco oraz burzowo. Zjawiska będą gwałtowne. Wydano ostrzeżenie.

16 czerwca 2020 0 przez Patryk Jurkowski

Po chwilowym spokoju powracają burze. Już wczoraj na południu województwa doprowadziły one kilkunastu podtopień. Jak wynika z danych systemu RainGrs, w kilkanaście minut spadło tam miejscami aż 60 l wody na każdy metr kwadratowy. Dziś gwałtowne zjawiska wystąpią niestety na obszarze całego województwa. Z tego powodu został wydany 2 stopień zagrożenia.

Środa będzie gorącym dniem, szczególnie w powiecie bialskim, gdzie termometry wskażą 25 a lokalnie 26 st.C. W pozostałych powiatach będzie to 23-24 stopnie. W ciągu dnia dokuczać nam może silniejszy wiatr, który w porywach osiągnie prędkość 50 km/h. O poranku nie można wykluczyć przelotnego deszczu oraz burz. Poza tym pogodnie i bez opadów.

Burze jak wynika z najświeższych prognoz, wystartują w godzinach popołudniowych i zanikną dopiero w godzinach wieczornych. Wystąpić mogą one w całym województwie, ale największe szanse na ujrzenie gwałtownych zjawisk są w pasie od Chełma przez Lublin po Ryki. W trakcie burz spodziewane się intensywne opady deszczu powodujące podtopienia, opady gradu o średnicy 1-4 cm oraz silny i porywisty wiatr w porywach do 100 km/h. Istnieje również możliwość utworzenia się trąby powietrznej.

Gdy nadciąga burza:

W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Tekst: Policja.pl, Meteolu.pl Fot: Pixbay