Trąba powietrzna a chmura stropowa? Jak odróżnić te zjawiska?  Wyjaśniamy.

Trąba powietrzna a chmura stropowa? Jak odróżnić te zjawiska? Wyjaśniamy.

14 czerwca 2020 0 przez Patryk Jurkowski

Zjawiska, o których mowa na niebie nie trudno pomylić ze sobą, postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i wyjaśnić szczegółowo, na czym polegają, jak powstają oraz jak rozpoznać.

W Polsce co roku trąby zdarzają się każdego lata. Zjawiska pogodowe się nasilają w naszym kraju, a temperatury są coraz wyższe, groźnych zjawisk będzie coraz więcej i powinniśmy się do nich przyzwyczaić.

Rok 2012 pod względem tego zjawiska był bardzo dynamiczny. Potwierdzono 6 przypadków zejścia tego zjawiska, aż 24 przypadki nie wiadomo do dziś, czy był to prąd stepujący.

Trąba powietrzna

Aby mówić o tym zjawisku, to musi być spełniony jeden ważny warunek, lejek musi dotknąć ziemi. Jeżeli pojawi się tylko na niebie, to mówimy o zalążku trąby. Lej powstaje w chwili zderzenia dwóch mas powietrznych ciepłych oraz zimnych, w środku leja spada ciśnienie i dochodzi powstania trąby. Wir widoczny jest poprzez w wyniku kondesancji pary wodnej oraz poderwanych z ziemi kurzu, pyłu oraz przedmiotów. Czym bardziej rozwinięta superkomórka, mezocyklony to trąba staje sie silniejsza i może pokonać duży dystans.

Tworzenie się trąby powietrznej – schemat

Chmura stropowa

Jest to obniżenie wolnej od opadów podstawy chmury najczęściej colunimbus, zaznacza wyraźnie gdzie zalega prąd stepujący głowny, który zasysa chłodne i wilgotne powietrze z prądu zstępującego, kondensujące się na wysokości mniejszej niż podstawa chmury. Głównie mocniejsze trąby bądź tornada, właśnie powstają z chmury stropowej. Zjawisko jest bardzo niebezpieczne.

W niektórych rodzajach superkomórek chmura stropowa się obraca. Taka obracająca się chmura jest rejonem burzy, który z największym prawdopodobieństwem utworzy tornado.

Powstanie tornada jest najbardziej prawdopodobne, gdy chmura stropowa istnieje długo i gwałtownie się wznosi lub obraca. Chmura stropowa zwykle pojawia się na 10 do 30 minut przed powstaniem tornada. Tuż przed powstaniem tornada obroty i ruchy chmury stropowej mogą się nasilać. Tornadowe chmury stropowe odznaczają się zwykle silnym, ciągłym przypływem ciepłego powietrza związanym z prądem wstępującym. Jest to odczuwalne na powierzchni ziemi przez człowieka znajdującego się na południe lub południowy zachód od chmury stropowej. Zwykle większe tornada powstają z większych chmur stropowych.

Źródło: Wikipedia.pl