Pierwszy upalny dzień w tym roku. Temperatura przekroczyła próg 30 st.C.

Pierwszy upalny dzień w tym roku. Temperatura przekroczyła próg 30 st.C.

12 czerwca 2020 0 przez Paweł Reducha

Na ten dzień czekał chyba każdy, kto uwielbia wysokie temperatury. Po chłodnym maju nastało wakacyjne ciepło. Dziś w południe między innymi na ścianie wschodniej temperatura przekroczyła próg 30 st.C, co oznacza pojawienie się pierwszego upału w tym roku.

Zgodnie z wydanym porannym ostrzeżeniem upał wystąpił w północnej oraz częściowo zachodniej części województwa. Tam temperatura wzrosła do 29-32 st.C. Odrobinę chłodniej było na południu, gdzie słupki rtęci wskazały 28-29 kresek.

To pierwszy dzień upalny na wschodzie Polski, z najgorętszą stacją na wschodniej granicy – we Włodawie ponad 31 stopni….

Opublikowany przez meteoprognoza.pl Piątek, 12 czerwca 2020

Najcieplejszym dziś miejscem na Lubelszczyźnie oraz jednocześnie w Polsce spośród posterunków IMGW była Włodawa gdzie na standardowej wysokość klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach nad poziomem gruntu temperatura maksymalna w cieniu wyniosła 31.1 st.C. Kolejnym upalnym miejscem był Terespol: 30.7 st.C, Puławy: 30.8 st.C. oraz Nielisz 30.1 st.C. Na pozostałych posterunkach IMGW upału nie odnotowano, choć było bardzo blisko, ponieważ temperatura na pozostałym obszarze wzrosła do 28-29 st.C.

Jutro na Lubelszczyźnie szykuje się kolejny gorący dzień. Choć upału nie doświadczymy, to i tak temperatury będą na wysokim poziomie. Termometry w południe wskażą od 26 na północy województwa do 27 lokalnie 28 na krańcach południowych. Jedynie w centrum za sprawą większego zachmurzenia może być ciut chłodniej ( 25 st.C)

Do południa pogoda będzie rewelacyjna, mało chmur na niebie i dużo słońca, lecz po południu jak to bywa ostatnimi czasy, może dojść do rozwoju słabych burz. Zagrzmieć może praktycznie wszędzie.


Ciśnienie w południe w Lublinie wyniesie 1010 hPa. Jutro wciąż wietrznie. Porywy zwłaszcza na ścianie wschodniej osiągną prędkość 50 km/h. Wiać będzie z kierunków północno-wschodnich.