Fala wezbraniowa na Wiśle. Poziom wody podniesie się o 2 metry. Możliwe podtopienia.

Fala wezbraniowa na Wiśle. Poziom wody podniesie się o 2 metry. Możliwe podtopienia.

1 czerwca 2020 0 przez Paweł Reducha

Po ostatnich ulewnych opadach deszczu na Wiśle utworzyła się fala wezbraniowa, która znajduję się już w Annopolu. Poziom Wisły według prognoz podniesie się o 2 metry, a więc w Dęblinie oraz Puławach możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Kilka godzin temu fala wezbraniowa dotarła do Annopola (południowy zachód województwa) gdzie poziom wody, w ciągu godziny wzrasta o 1-2 cm. W kolejnych godzinach, godzinny przyrost może wynosić 2-6 cm.

Aktualnie kulminacja fali znajduje się w miejscowości Karsy woj. Małopolskie, gdzie w ciągu ostatniej doby poziom Wisły wzrósł o 2.5 metra. Woda na szczęście w tamtym regionie już opada.

Kulminacja fali jest jednak przed nami. Obecnie poziom wody (stan na 01.06.2020 godz: 17:00) na wodowskazie w Annopolu wynosi 273 cm (stan ostrzegawczy 500 cm), Puławach 211 cm, (stan ostrzegawczy 450 cm) a w Dęblinie 204 cm (stan ostrzegawczy 400 cm). Sugerując się aktualnymi danymi można spodziewać sie, że z pewnością stan ostrzegawczy w Puławach oraz Dęblinie zostanie nieznacznie przekroczony.

Rzeka wyleje, co w rezultacie doprowadzi do zalań oraz podtopień terenów przyrzecznych. Na szczęście nie ma zagrożenia powodzią.

Fot: pixbay