Słaba burza może być śmiertelnym zagrożeniem. Piorun ranił dwie osoby.

Słaba burza może być śmiertelnym zagrożeniem. Piorun ranił dwie osoby.

29 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Nawet słaba burza nieklasyfikująca się w 1 stopień zagrożenia meteorologicznego może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Choć 27 maja nad Lubelszczyzną doszło do rozwoju lokalnych, słabych burz to jednak niosły one ze sobą zagrożenie w postaci wyładowań atmosferycznych, o których przekonała się dwójka mężczyzn ze wsi Wólka Abramowska, którzy zostali przewiezieni do szpitala po tym, jak w miejsce, w którym wykonywali pracę uderzył piorun.

Do zdarzenia doszło 27 maja po godzinie 15:00 w miejscowości Wólka Abramowska gm. Goraj. Dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat przy użyciu ciągnika rolniczego wykonywali prace polowe. W pewnym momencie pogoda znacznie się pogorszyła i zaczął padać deszcz. Panowie wyłączyli silnik maszyny, podczas gdy jeden z nich wciąż znajdował się w ciągniku a drugi postanowił schronić się w pobliskim budynku doszło do wyładowania atmosferycznego. Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna został przewrócony na ziemię. Na szczęście ojciec i syn zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pomoc. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała ich do szpitala.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w trakcie burzy:

W terenie: O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Jeśli burza „złapie” nas np. w trakcie pływania natychmiast wyjdźmy z wody. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.

Gdy jedziemy pojazdem: Pamiętajmy, że nie wolno zatrzymywać się po drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.

W domu: Sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

Źródło: Lubelska Policja/meteolu.pl