Nadciąga front. Sobota pochmurna a niedziela deszczowa. Spadnie 18 l wody.

Nadciąga front. Sobota pochmurna a niedziela deszczowa. Spadnie 18 l wody.

23 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Kres stabilnej, lecz chłodnej aury właśnie dobiega końca. Choć jutro za sprawą frontu termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą 12 st.C, to od poniedziałku czekać nas będzie delikatny wzrost temperatury. Co ważne przymrozki nam już nie zagrażają.

Dzisiejszy poranek był jeszcze zimny. Temperatura na wysokości dwóch metrów w Terespolu spadła do 1.9 st.C a w Zamościu do 0.7 st.C. Lokalnie w takich miejscach jak mrozowisko odnotowano spadki do zera, a nawet i poniżej. Przy gruncie było zimniej, bo na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu odnotowano -3 st.C. O wschodzie słońca samochody były pokryte szronem, co na koniec maja jest rzeczą rzadko spotykaną. Na szczęście to już przeszłość…

Dziś na słońce nie mamy co liczyć. Z zachodu na wschód przemieszcza się widoczny na powyższym zdjęciu satelitarnym front atmosferyczny, który sprowadzi potrzebny deszcz. Zanim jednak popada, to przyjdzie nam się zmierzyć z zachmurzeniem dużym, a nawet całkowitym. Pomimo brzydkiej aury na świeżym powietrzu będzie przyjemnie. Niewielki wiatr oraz 17 kresek na termometrach zagwarantuje na komfort termiczny. Zachęcamy do zerkania w niebo, bo niewykluczone jest halo słoneczne, które będzie widoczne z całej Lubelszczyzny.

Opady jak wynika z prognoz, nad zachodnią część województwa wkroczą dziś około godziny 23:00 i będą w wolnym tempie przemieszczać się na wschód. Padać będzie długo, bo aż do niedzieli godziny około 18:00. W tym czasie termometry wskażą 12 kresek powyżej zera, a nad naszymi głowami unosić się będą gęste chmury. Rozpogodzeń możemy spodziewać się w godzinach wieczornych. Prognozowana suma opadu wyniesie od 8-10 l na wschodzie przez 14 l w centrum do 18 l na zachodzie. Miejscami może zagrzmieć.

A co dalej ? O tym w jutrzejszej, tygodniowej prognozie pogody.