Upał, pożary i susza. Prognoza amerykanów na lato 2020

Upał, pożary i susza. Prognoza amerykanów na lato 2020

21 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Już za kilka dni rozpocznie się lubiana przez większość osób pora roku, bo 1 czerwca powitamy meteorologiczne lato, które jak wynika z prognoz amerykanów, nic dobrego nie przyniesie.

Zespół międzynarodowych prognostów AccuWeather, którzy od kilku lat specjalizują się w takich prognozach, przygotował prognozę na nadchodzącą porę roku. Lato oficjalnie rozpoczyna się 20 czerwca i dla niektórych sezon przyniesie intensywne upały, podczas gdy inni będą musieli przygotować się na ryzyko silnych burz, a nawet pożarów.

Już teraz zmagamy się suszą, która niestety będzie się pogłębiać. Pomimo opadów wciąż można zaobserwować niską wilgotność gleby oraz niski stan rzek. Według prognoz susza mocno da się we znaki na Ukrainie oraz we wschodniej Polsce. Rolnicy ze względu na opady poniżej normy będą ponosić straty. Zagrożone będą uprawy takie jak: Pszenica, kukurydza, jęczmień, owies, nasiona słonecznika i buraki cukrowe. Kolejnym zagrożeniem będą pożary, ponieważ wysuszona ściółka z rzadkimi deszczami mogą być receptą na katastrofę.

Na zachodzie oraz częściowo północy kraju sytuacja ma być nieco odmienna, bo tam nie będzie tylko gorąco, ale i zdarzać się mogą regularnie groźne w skutkach burze, które z uwagi na opady złagodzą suszę. Większość trudnych warunków pogodowych skupi się na lipcu i na początku sierpnia. Podczas burz można spodziewać się gradu, niszczącego wiatru, błyskawicznej powodzi i nawet trąb powietrznych.

Tak w skrócie zapowiada się nadchodząca pora roku. Czy tak rzeczywiście będzie ? O tym przekonamy się niebawem. Prognozę z uwagi na odległy termin należy traktować z przymrużeniem oka.

Źródło: Accuweather