Uwaga przymrozek ! Sprawdź prognozę temperatury gruntu. Wydano ostrzeżenie.

Uwaga przymrozek ! Sprawdź prognozę temperatury gruntu. Wydano ostrzeżenie.

20 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Chłodna aura prędko nie odpuści i trochę czasu musi upłynąć, zanim będziemy mogli cieszyć się letnim ciepłem. Po kilku w miarę ciepłych dniach ponownie nadciąga ochłodzenie z przymrozkami, które pozostaną z nami przez kilka najbliższych nocy. Temperatura przy gruncie spadnie poniżej -1 st.C co może zagrozić uprawom.

Pierwszy przymrozek pojawi się najbliższej nocy. Choć temperatura na wysokości dwóch metrów nie będzie ujemna, to jednak niewielki minus wystąpi na wysokości pięciu centymetrów nad poziomem gruntu. Największe spadki spodziewane się na północny oraz centrum, gdzie temperatura spadnie do -2 st.C. Na pozostałym obszarze bez przymrozku. Na wysokości dwóch metrów temperatura wyniesie od 5 st.C na południu do 3 st.C na pozostałym obszarze.

Jeszcze zimniej zapowiada się noc z 21/22 maja. Wtedy temperatura przy gruncie w całym województwie spadnie od -1 do -2°C. Miejscami, przy sprzyjających warunkach delikatny minus niewykluczony będzie również na wysokości dwóch metrów.

Zaznaczamy, że ostatecznie prognozowana temperatura może nieznacznie się różnić od tej widocznej na termometrach. Wiele tutaj zależy przede wszystkim od prędkości wiatru oraz zachmurzenia. Co ważne miejscami temperatura może być jeszcze niższa. Chodzi tutaj oczywiście o takie miejsca jak mrozowisko, w których spadki temperatury są dość silne. Mrozowisko to przede wszystkim obniżenia terenu, w których gromadzi się chłodne powietrze.

Od 20.05.2020 godz: 21:00 do 22.05.2020 godz: 06:00 na terenie całego województwa obowiązuje 1 stopień zagrożenia przed przymrozkami.

Radzimy zabezpieczyć rośliny przed niską temperaturą.