W objęciach chłodu aż do końca maja. Na horyzoncie widoczny spływ ciepła.

W objęciach chłodu aż do końca maja. Na horyzoncie widoczny spływ ciepła.

18 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Maj nas nie rozpieszcza. Od początku miesiąca dominuje zachmurzenie oraz chłód a w dodatku dosyć często występują przygruntowe przymrozki, których również w najbliższych dniach nie zabraknie. Na szczęście na horyzoncie widoczne jest ocieplenie.

Od 1 do 18 maja anomalia temperatury na Lubelszczyźnie wyniosła -2.5 st.C i ten wynik znaczącym zmianom nie ulegnie. Już teraz możemy powiedzieć, że tegoroczny maj na kartach historii zapisze się jako chłodny miesiąc, tym bardziej że kolejne dni dość mocno będą odbiegać od normy wieloletniej

Powiew chłodu poczujemy już nocą ze środy na czwartek, z czwartku na piątek oraz z piątku na sobotę kiedy to powrócą przymrozki i temperatura przy gruncie spadnie nawet poniżej -3 st.C. Takie wartości z pewnością zaszkodzą uprawom na polach. Przy sprzyjających warunkach ujemne wartości niewykluczone będą tak, że na wysokości dwóch metrów. Już teraz radzimy pomyśleć nad zabezpieczeniem upraw.

Na szczęście to już będą ostatnie przymrozki, bo na horyzoncie widoczne jest ocieplenie. Jak wynika z najświeższych danych, od soboty czekać nas będzie stopniowy wzrost temperatury. Upały to nie będą, ale na termometrach zobaczymy wartości w przedziale 20-25 st.C, a więc z pewnością będzie przyjemnie. Warto wspomnieć o nocach z temperaturą oscylującą w granicach 5-10 st.C. Na większe ciepło co najmniej do 6 czerwca nie mamy co liczyć. Więcej informacji dotyczących nadchodzącego miesiąca pojawią się w miesięcznej prognozie pogody, która ukaże się za tydzień.

Na duży plus zasługują opady. Do dnia dzisiejszego według systemu RainGrs spadło od 20-25 l wody w centrum oraz na wschodzie przez 30-50 l na południu do nawet 70 l wody na północnym-zachodzie.

Mapa-Meteomodel.pl