Uwaga przymrozek ! Sprawdź prognozę temperatury gruntu. Wydano ostrzeżenie.

Uwaga przymrozek ! Sprawdź prognozę temperatury gruntu. Wydano ostrzeżenie.

12 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Po ciepłych dniach ponownie nadeszło ochłodzenie z opadami śniegu, które na szczęście były chwilowe. Niestety oprócz nich powrócą przymrozki, które pozostaną z nami na kilka dni. Temperatura przy gruncie spadnie poniżej -2 st.C co może zagrozić uprawom.

Pierwszy przymrozek pojawi się najbliższej nocy. Choć temperatura na wysokości dwóch metrów nie będzie ujemna, to jednak niewielki minus wystąpi na wysokości pięciu centymetrów nad poziomem gruntu. Największe spadki spodziewane się na południu województwa, gdzie temperatura spadnie do -2 st.C. Ujemne wartości zdarzyć się mogą również na południowym wschodzie oraz częściowo w centrum- tam niewykluczone są spadki do -1 st.C. Na pozostałym obszarze bez przymrozku.

Jeszcze zimniej zapowiada się noc z 14/15 maja. Wtedy temperatura przy gruncie spadnie od zera na południowym wschodzie do -2 i -3 st.C na pozostałym obszarze. Miejscami, przy sprzyjających warunkach delikatny minus niewykluczony jest na wysokości dwóch metrów.

Zaznaczamy, że ostatecznie prognozowana temperatura może nieznacznie się różnić od tej widocznej na termometrach. Wiele tutaj zależy przede wszystkim od prędkości wiatru oraz zachmurzenia. Co ważne miejscami temperatura może być jeszcze niższa. Chodzi tutaj oczywiście o takie miejsca jak mrozowisko, w których spadki temperatury są dość silne. Mrozowisko to przede wszystkim obniżenia terenu, w których gromadzi się chłodne powietrze.

Od 12.05.2020 godz: 20:00 do 15.05.2020 godz: 07:00 na terenie całego województwa obowiązuje 1 stopień zagrożenia przed przymrozkami.

Radzimy zabezpieczyć rośliny przed niską temperaturą.