Tygodniowa prognoza pogody. Uderzenie lata, a następnie spływ chłodu. Pewne przymrozki.

Tygodniowa prognoza pogody. Uderzenie lata, a następnie spływ chłodu. Pewne przymrozki.

10 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Zimni ogrodnicy nas w tym roku nie zawiodą. Choć jutro będzie gorąco, to już od wtorku czeka nas spływ chłodniejszych mas powietrza, które przyniosą znaczne ochłodzenie oraz przymrozki. Temperatura w najbliższych dniach przy gruncie będzie spadać poniżej -2 st.C. Ujemne wartości mogą się zdarzyć również na wysokości 2 metrów.

Nowy tydzień powitamy gorąco i to dosłownie. W poniedziałek na termometrach wszędzie zobaczymy 26 st.C. Na niebie pojawią się niegroźne chmury, a wiatr w porywach osiągnie prędkość 60 km/h. Największe porywy spodziewane są na południu.

Lato nie będzie trwało długo, bo już nocą z poniedziałku na wtorek z zachodu nadejdzie ochłodzenie. Co ciekawe o 23:00 w poniedziałek na termometrach zobaczmy 20 st.C, a już we wtorek o godzinie 09:00 jedynie 4 st.C. Wystąpią tak, że opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Wtorek to już dominacja zachmurzenia całkowitego, przelotne opady deszczu oraz chłód. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy 9 st.C. Dokuczać może silniejszy wiatr osiągający prędkość w porywach do 60 km/h.

Noc z wtorku na środę bezchmurna oraz bezwietrzna. Będą to więc idealne warunki na spadki temperatury, która wyniesie 1 st.C powyżej zera. Przy gruncie z pewnością będą jeszcze chłodniej, więc przymrozek jest pewny. Lokalnie ujemne wartości zobaczmy na wysokości 2m.

Środa i czwartek z delikatną poprawą pogody. Dojdzie do większej ilości rozpogodzeń, wystąpią symboliczne, przelotne opady deszczu, a słupki rtęci wskażą 13 kresek. W dalszym ciągu wietrznie. Porywy w środę osiągną prędkość 45 km/h a w czwartek 35 km/h. Nocą ze środy na czwartek możliwe są kolejne przygruntowe przymrozki.

Weekend cieplejszy, lecz z dominacją zachmurzenia oraz opadami. W piątek na termometrach 15 st.C, sobotę 17 st.C a w niedzielę 19 st.C. wiatr słaby w porywach do 30 km/h.

Jak przedstawia się rozkład ciśnienia ?

Poniedziałek 1003 hPa, wtorek 1008 hPa, środa 1016 hPa, czwartek 1018 hPa, piątek 1021 hPa, sobota 1022 hPa, niedziela 1018 hPa.