Temperatura gruntu spadła do -5.6 st.C. Mroźno tak, że na wysokości 2 metrów.

Temperatura gruntu spadła do -5.6 st.C. Mroźno tak, że na wysokości 2 metrów.

8 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Miniona noc zgodnie z zapowiedzią była pogodna a miejscami nawet bezchmurna oraz bezwietrzna. Były to więc idealne warunki na mocne spadki temperatury i tak się stało. W mrozowisku gdzie hobbistycznie wykonujemy pomiary, temperatura przy gruncie spadła do -5.6 st.C. Ujemna temperatura została odnotowana tak, że na wysokości dwóch metrów nad poziomem gruntu.

Nocą najzimniej było na północny województwa. Tam temperatura minimalna na oficjalnych posterunkach IMGW spadła do zera. Tak było w Terespolu (pow.bialski), gdzie odnotowano 0.5 st.C. Na pozostałym obszarze było znacznie cieplej, ponieważ temperatura minimalna nie spadła poniżej 1 stopnia. Niewielki, przygruntowy przymrozek lokalnie wystąpił na północy oraz w centrum.

Temperatura minimalna (2m)

Terespol: 0.5 st.C, Cicibór: 1.9 st.C, Jarczew: 5.2 st.C, Włodawa: 3.9 st.C, Lublin: 3.9 st.C, Zamość: 5.1 st.C.

Znacznie chłodniej było na otwartej przestrzeni w tak zwanych mrozowiskach. W Starzynce (gmina Terespol) gdzie wykonujemy pomiary meteorologiczne, temperatura na wysokości dwóch metrów spadła do -3.4 st.C a przy gruncie do -5.7 st.C. Całe szczęście, że takie spadki były lokalne.

Kolejne przymrozki spodziewane są w przyszłym tygodniu.