Za nami kolejna mokra doba. Miejscami spadło 30 l wody. Gdzie opady były największe ?

Za nami kolejna mokra doba. Miejscami spadło 30 l wody. Gdzie opady były największe ?

2 maja 2020 0 przez Paweł Reducha

Nasze prośby zostały wysłuchane i w końcu pada. Choć opady nie zlikwidowały suszy i nie wpłynęły na stan rzek, to jednak nawodniły one uprawy oraz zwilżyły glebę, która była sucha jak pieprz. Deszcz przyczynił się tak, że do zlikwidowania zagrożenia pożarowego.

Minionej doby jak wskazują dane systemu RainGrs (IMGW), miejscami spadło 30 l wody. Największe sumy opadowe odnotowano na północnym zachodzie województwa, oraz zachodzie 10-30 l. Nieco mniej wody spadło w centrum. Tam odnotowano opady o wysokości 5-10 l.

Narastająca dobowa suma opadu. IMGW/meteomodel.pl

Najmniej deszczu doświadczyli ponownie mieszkańcy wschodu, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin spadło od zera do 5 l wody na każdy metr kwadratowy. W najbliższych dniach opady nadal wystąpią, ale będą już one o charakterze symbolicznym.

W lasach wilgotność ściółki wzrosła z 9% do 44.6%. Tak jest w Białej Podlaskiej czy Włodawie. Na terenie całej Lubelszczyzny nie odnotowano zagrożenia pożarowego, co jest bardzo dobrą informacją. Taka sytuacja utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych dni.

Według prognoz w dniach 2-18 maja całkowita suma opadu może wynieść od 30 l na południowym zachodzie do 50-60 l na pozostałym obszarze. Co ważne opady niebyły by intensywne co z pewnością byłoby korzystne, ponieważ gleba powoli przyjmowałaby wodę.

Więcej informacji wkrótce.