WAŻNE: To będzie najsuchszy kwiecień w historii pomiarów.

WAŻNE: To będzie najsuchszy kwiecień w historii pomiarów.

25 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Nowy rok w meteorologii przynosi rekordy. Po rekordowo ciepłej i bezśnieżnej zimie wygląda na to, że również kwiecień chce cię zapisać na kartach historii. W wielu miejscach zwłaszcza w centralnej oraz północnej części województwa do dnia dzisiejszego nie spadła ani jedna kropla deszczu, a więc do ustanowienia nowych rekordów nie wiele brakuje.

Jak wynika z danych stacji meteorologicznych IMGW, dotychczas najniższą sumę opadu od początku pomiarów meteorologicznych odnotowano w 2009 roku. Wówczas w Terespolu przez cały kwiecień spadło jedynie 2.4 mm wody. Jeszcze niższą sumę odnotowano na stacji Lublin-Radawiec 0.4 mm. Nieco inaczej jest we Włodawie, gdzie dotychczasowy rekord pochodzi z 1953 roku i wynosi 10.5 mm oraz w Zamościu 5.4 mm z 1981.

Do 25 kwietnia w Terespolu spadło 0,4 mm, Lublinie 0 mm, Włodawie 0 mm oraz Zamościu około 3 mm.

Według prognoz do 1 maja na Lubelszczyźnie spadnie niewiele deszczu, bo suma opadu ma wynieść około 0-4 mm. Oznacza to, że miejscami może zostać ustanowiony nowy rekord. Największe szanse ma Włodawa oraz Terespol. Według niektórych modeli sumy mogą być jeszcze niższe i być może rekord padnie również w Lublinie. Sami wiemy, jak to jest ostatnio z prognozami dotyczącymi opadów… Bez wątpienia można powiedzieć, że historia pisze się na naszych oczach.

Deficyt opadów wpływa na rzeki. Bug na wodowskazie w Kryłowie ma 82 cm a w Dorohusku 88 cm. Jeszcze poważniejsza sytuacja ma miejsce na Wieprzu, gdzie wodowskaz w Nieliszu wskazuje 9 cm.