Prognoza na maj 2020. Temperatura powyżej normy oraz deszcz. Czy to koniec suszy ?

Prognoza na maj 2020. Temperatura powyżej normy oraz deszcz. Czy to koniec suszy ?

24 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Kończy się kwiecień, który według miesięcznej prognozy miał być suchy z dużą ilością słońca. Niestety prognozy się sprawdziły i mamy poważną suszę. Od początku kwietnia w lasach obowiązuje 3 stopień zagrożenia pożarowego, a stan rzek systematycznie się obniża. W wielu miejscach wilgotność gleby spadła poniżej 20%, przez co cierpią uprawy. Na szczęście jest “światełko w tunelu”.

Jak wynika z najświeższych wyliczeń modelu CFS, tegoroczny maj może przynieść temperatury, które delikatnie będą mogły odbiegać od normy wieloletniej. Oznacza to, że wartości na termometrach często będą oscylować na poziomie 25-28 stopni. Upały raczej nie wystąpią. Problemem może być tak zwana zimna zośka, która w połowie miesiąca być może przyniesie delikatne przymrozki.

Bardzo optymistycznie wygląda wariant dotyczący opadów, których będzie zdecydowanie więcej niż w kwietniu. Na południu województwa może zostać przekroczona norma wieloletnia.

Jako ciekawostkę dodamy, że miesięczna norma opadu dla maja wynosi około 55 l wody na każdy metr kwadratowy. Z pewnością taka suma opadu nie unormuje aktualnej sytuacji hydrologicznej, ale w mniejszym stopniu złagodzi susze i zwilży glebę, co jest bardzo potrzebne.

Prognoza z uwagi na odległy termin ma charakter orientacyjny