Gratka dla astromaniaków. Rakieta kosmiczna Przeleci na nocnym niebie. Transmisja live.

Gratka dla astromaniaków. Rakieta kosmiczna Przeleci na nocnym niebie. Transmisja live.

22 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Już dzisiejszego wieczoru na niebie pojawi się prawdziwa atrakcja, bowiem będziemy mogli dostrzec lecąca rakietę kosmiczną Flacon 9. Taki widok często się nie zdarza, dlatego zachęcamy do obserwacji.

Jak informuje Karol Wójcicki z głową w gwiazdach– z perspektywy centrum naszego kraju rakieta pojawi się kilka sekund przed godziną 22:00 tuż nad zachodnim horyzontem. Następnie wespnie się na wysokość ok.20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem przecinając zachodzącą konstelacje Oriona i Jednorożca. Lot rakiety będziemy mogli obserwować przez zaledwie niecałe 2 minuty!

Dodaje, że Krótko po wlocie nad Europę rakieta uwolni zasobnik z satelitami Starlink. Same satelity będą wypuszczone z zasobników prawdopodobnie dopiero podczas kolejnego okrążenia Ziemi, już poza naszym zasięgiem.

Obserwatorzy w Polsce mogą więc spodziewać się przemieszczającego się nad horyzontem punktu. Trudno określić, jaka będzie jego jasność, ale raczej nieduża. Warto na obserwacje zabrać ze sobą lornetkę- komentuje Wójcicki.

Pogoda powinna dopisać. Na przetwarzającym obszarze województwa spodziewamy się bezchmurnego nieba. Wyjątkiem będzie wschód, gdzie niewykluczone jest niewielkie zachmurzenie. Na termometrach zobaczymy od 9 st.C na północy przez 7 st.C na wschodzie i centrum do 5 st.C na zachodzie. Jeśli zdecydujecie się na obserwacje, ubierzcie się ciepło. Jeśli jednak nie macie gdzie prowadzić obserwacji, polecamy obejrzenie transmisji live na kanale z głową w gwiazdach. Relacja startuje o 21:30.

Udanych obserwacji ❗

Zródło: Z głową w gwiazdach/ meteolu.pl/ fot: Pixbay