Czwartek z zamieciami pyłowymi. Miejscami mogą one ograniczać widoczność.

Czwartek z zamieciami pyłowymi. Miejscami mogą one ograniczać widoczność.

8 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

W czwartek poczujemy się jak na Saharze. Będzie słonecznie, ciepło a silny wiatr sprawi, że miejscami zwłaszcza na otwartej przestrzeni wystąpią zamiecie pyłowe ograniczające widoczność. W ostatnich latach z powodu częstszych susz tego typu zjawisk jest coraz więcej.

Jutro prędkość wiatru w porywach wzrośnie do 40-50 km/h. Wymuszona gleba i silny wiatr to będzie znakomite połączenie, by ujrzeć zamiecie pyłowe, które będą przypominać tak zwane burze piaskowe. Takie zjawiska zobaczymy między innymi na polach czy na otwartej przestrzeni. Jeśli myślicie, że to zjawisko nie jest groźne, to jesteście w błędzie. Przy większych porywach lokalnie mogą one ograniczać widoczność do nawet 100-50 m. Podróżując, miejcie to na uwadze i zachowajcie ostrożność.

Poza tym “groźnym” akcentem dzień będzie przyjemny. W pierwszej części dnia wszędzie spodziewamy się bezchmurnego nieba, a termometry wskażą 21 kresek. Po godzinie 14:00 z północny w kierunku południowym będzie przemieszczać się strefa niegroźnego zachmurzenia, która po godzinie 19:00 swoim zasięgiem obejmie całe województwo. Późnym wieczorem na krańcach wschodnich może delikatnie pokropić deszcz. Niestety opady będą symboliczne. Ciśnienie w południe na barometrach Lublinie wyniesie 1018 hPa.