Przed nami powiew ciepła. Pamiętajmy jednak o obostrzeniach. Co wolno a czego nie ?

Przed nami powiew ciepła. Pamiętajmy jednak o obostrzeniach. Co wolno a czego nie ?

4 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Najbliższe dni przyniosą mnóstwo słońca oraz wysokie temperatury. Z pewnością pogoda zachęci nas do spacerów i spotkań towarzyskich. Pamiętajmy, że sytuacja jest nadzwyczajna dlatego dla własnego i naszych bliskich bezpieczeństwa musimy stosować się do zaleceń i aktywność poza domem ograniczyć do minimum.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu może wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Od dziś 4 kwietnia wprowadzony został tak, że zakaz wchodzenia do lasu a parki narodowe zostały zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Poza tym obowiązują ograniczenia przemieszczania się z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 czy załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego, czyli można przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Wprowadzony został obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
➡️ rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
➡️ osoby niesamodzielne.

W strefie nadgranicznej obowiązuje zakaz przebywania nad rzeką graniczną Bug. Przebywanie w tamtych okolicach karane jest mandatem.

Czy można wyjść na spacer ?

Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum, dlatego wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy. Jeżeli postanowicie wybrać się na dłuższy spacer, pamiętajcie o obowiązujących zakazach i nakazach. Zdrowie swoje i bliskich jest najważniejsze. Tylko pozostając w domach i stosując się do zaleceń, możemy powstrzymać pandemię i wrócić do normalności.

Do dziś 04.04.2020 godz: 16:50 odnotowano łącznie 3,503 przypadków zakażeń i 73 zgony. Wyzdrowiało 116 osób.

Pogodowe szczegóły odnośnie przyszłego tygodnia pojawią się jutro w tygodniowej prognozie pogody.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów