Brak deszczu ma negatywne skutki. Powraca niżówka. “Stoimy na progu suszy”

Brak deszczu ma negatywne skutki. Powraca niżówka. “Stoimy na progu suszy”

1 kwietnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Sucha jesień i bezśnieżna zima sprawiła, że stoimy na progu suszy. Niski stan rzek oraz wód gruntowych w połączeniu z niekorzystnymi prognozami nie wróżą nic dobrego. Na polach jest sucho i potrzeba mnóstwo wody, by uzupełnić deficyt. Polska służba hydrogeologiczna wydała stan zagrożenia hydrogeologicznego w związku z wystąpieniem niżówki.

Słoneczna aura, nocne przymrozki oraz niska wilgotność i wiatr to idealne połączenie, które w szybkim tempie wysusza glebę. Dziś wilgotność w warstwie 0-7 cm jak wynika z obrazów satelitarnych, na północy oraz południu województwa wyniosła 40-20 %. Nieco lepsza sytuacja panuje w centrum, gdzie wilgotność wynosi 60-40%. Na głębokości 7-28 cm wilgotność utrzymuje się na poziomie 70-40%. Najniższe wartości notowane są rzecz jasna na północny i południu.

Z powodu silniejszego wiatru i wysuszonej gleby w kolejnych dniach spodziewane są niewielkie zamiecie pyłowe.

Jak informuje Państwowa służba hydrogeologiczna, obecnie stan zagrożenia utrzymuje się dla 9 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubelskiego.

Na obszarach, gdzie utrzymują się niskie stany położenia swobodnego zwierciadła wód podziemnych, pierwszego poziomu wodonośnego mogą lokalnie występować niedobory wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. W najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe.

Aktualny stan rzek. Stan na 01.04.2020 godz: 08:00

Strefa stanów niskich: 10 Strefa stanów średnich: 7

Bug (krzyczew): 165 cm. Trend: Bez zmian
Bug (Włodawa): 135 cm. Trend: Bez zmian
Bug (Dorohusk): 138 cm. Trend: Bez zmian
Bug (Strzyżów): 353 cm. Trend: Malejący
Bug (Kryłów): 158 cm. Trend: Malejący
Huczwa (Gorzów): 158 cm. Trend: bez zmian
Krzna (Malowa Góra): 219 cm. Trend: Bez zmian
Tanew (Osuchy): 202 cm. Trend: Bez zmian
Łada (Biłgoraj): 78 cm. Trend: Malejący
Wieprz (Nielisz): 10 cm Trend: Bez zmian
Pór (Zakładzie): 57 cm. Trend: Bez zmian
Wieprz (Krasnystaw) : 264 cm. Trend: Bez zmian
Wieprz (Trawniki): 311 cm. Trend: Bez zmian
Bystrzyca (Sobianowice): 80 cm.Trend: Malejący
Tysiemica (Tchórzew): 179 cm. Trend:Bez zmian
Wisła (Puławy): 167 cm. Trend: Bez zmian
Wisła (Dęblin): 178 cm. Trend: Bez zmian

Prognoza zagrożenia wód podziemnych

W okresie objętym prognozą, przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych, przewiduje się, że na obszarze kraju będzie występować zagrożenie związane z niżówką hydrogeologiczną. Charakter regionalny zjawisko to może przyjąć przede wszystkim w obrębie siedmiu województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego oraz lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Lokalnie niżówka może występować również na innych obszarach, w tym w szczególności na terenie trzech województw: pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Obecna sytuacja hydrogeologiczna w kraju określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne. 

Prognoza opadów na okres 1-17 kwietnia 2020

Zródło: PIG, IMGW, WXCHARTS METEOLU.PL