Prognoza na kwiecień 2020: Temperaturowa norma i deficyt opadów. Grozi nam susza.

Prognoza na kwiecień 2020: Temperaturowa norma i deficyt opadów. Grozi nam susza.

31 marca 2020 0 przez Paweł Reducha

Mamy suchy okres i niestety znaczącej poprawy sytuacji w nadchodzącym miesiącu nie widać. Jak wynika z najświeższych prognoz, kwiecień będzie ciepły oraz suchy. Oczywiście nie oznacza to, że deszcz nie spadnie, bo z pewnością opady wystąpią.

Kwiecień to zdecydowana przewaga ośrodków wysokiego ciśnienia a co za tym idzie dużo pogodnego nieba oraz deficyt opadów pogarszający aktualną sytuację hydrologiczną. W wielu miejscach poziom wód w Lubelskich rzekach (Południe województwa) wynosi poniżej 60 cm. Oznacza to, że przy okresie posuchy sytuacja może być poważna. Po opadach z początku roku nie ma już praktycznie śladu i na dzień dzisiejszy na północny oraz południu województwa wilgotność gleby na poziomie 0-28 cm wynosi zalewie 45 %. Rolnicy rozpoczęli pracę na polach, więc deszcz jest jak najbardziej potrzebny.

W dniach 01-16 kwietnia całkowita suma opadu na obszarze województwa lubelskiego wyniesie 8-14 mm wody na każdy metr kwadratowy. Gdy sprawdzi się ten scenariusz to niestety, ale poziom rzek a tym samym wód gruntowych będzie w dalszym stopniu się obniżał. Oczywiście jest cień nadziei. Z racji, że prognoza jest odległa i ma charakter orientacyjny, to może ona ulec zmianie. W dalszej perspektywie czasu, czyli 15-30 kwietnia znaczącej poprawy nie widać.

Jeżeli chodzi o temperaturę, to będzie ona w normie, a nawet lekko powyżej. Temperatury już częściej niż w marcu będą przekraczać próg 15 stopni a tak, że ryzyko przymrozków będzie znacznie mniejsze. Zaznaczamy, że nie oznacza to, że one wcale one nie wystąpią. Burze, które nie będą gwałtowne, również mogą się pojawiać.

Tak w skrócie będzie wyglądał kwiecień.

Przypominamy. Prognoza ma charakter orientacyjny.