“Potrzeba deszczu” W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Brak deszczu, wiatr oraz niska wilgotność powietrza sprawiły, że w lasach znacząco wzrosło zagrożenie pożarowe. Do wzniecenia pożaru wystarczy iskra. Na terenie całej Lubelszczyzny obowiązuje 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu do lasów, ale prosi się o szczególną ostrożność. Wystarczy porzucony niedopałek papierosa lub szkiełko, aby wybuchł groźny i trudny do opanowania pożar.

O czym należy pamiętać podczas dużego zagrożenia pożarowego ?

Przede wszystkim pamiętajmy, by w lesie nie używać otwartego ognia, nie palić ognisk, grilli, ponieważ stanowi to dość duże zagrożenie. Ostatnie dni są słoneczne, a do tego mamy brak opadów. Są to warunki, które sprzyjają rozwojowi pożaru- Komentują strażacy.

Jak wskazują dane ze środy o godzinie 13:00 wilgotność ściółki na terenie całego województwa wyniosła zaledwie 11%. Jak widzimy, ściółka jest wyschnięta na wiór i wystarczy drobna iskra, by rozpętać groźny pożar. Dlatego apelujemy, jeśli nie musimy wchodzić do lasu, to lepiej tego nie róbmy oraz jeśli zobaczymy ogień, to jak najszybciej zaalarmujmy odpowiednie służby, czyli straż pożarną: Tel. 998 lub 112

Niestety dużych sum opadów w najbliższych tygodniach nie widać dlatego obecna sytuacja z pewnością szybko nie ulegnie poprawie. Coraz gorzej jest również na polach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *