Po termicznej zimie czas na uderzenie wiosennego ciepła. Chłód jednak jeszcze powróci.

Po termicznej zimie czas na uderzenie wiosennego ciepła. Chłód jednak jeszcze powróci.

24 marca 2020 0 przez Paweł Reducha

Ostatnie dni przyniosły zapowiadane od dłuższego czasu ochłodzenie. Średnia temperatura za minioną dobę między innymi we Włodawie wynosi -2.2 st.C. Oznacza to, że mamy termiczną zimę. Najbliższe dni to zdecydowane ocieplenie. Na termometrach w weekend zobaczymy ponad 12 st.C. Niestety chłód jeszcze powróci…

Zanim jednak poczujemy napływ cieplejszych mas powietrza, musimy przeżyć najbliższą noc, która ponownie przyniesie spore spadki temperatury. W środę o poranku w całym województwie słupki rtęci wskażą 5-7 kresek poniżej zera. Miejscami zwłaszcza w tak zwanych mrozowiskach temperatura spadnie poniżej -10 st.C.

Swoją drogą dziś (Wtorek) o poranku najzimniej było w Ohoży k. Parczewa, gdzie na wysokości 2m temperatura spadła do -11.5 st.C. Nieco cieplej było w naszym zastoisku k. Terespola. Na 2m temperatura spadła do -9.3 st.C a przy gruncie do -17.0 st.C.

Po mroźnej nocy środa przyniesie błękit nieba oraz odrobinę wyższą temperaturę. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy 5 st.C. Wciąż ma być wietrznie, dlatego temperatura odczuwalna będzie odrobinę niższa niż ta widoczna na termometrach.

Noc ze środy na czwartek będzie bezchmurna oraz przyniesie ponowne, z tym że łagodniejsze spadki temperatury. Minimalnie spodziewamy się -4 st.C na przeważającym obszarze województwa.

Czwartek to ciąg dalszy wyżowej aury. Będzie słonecznie z niewielkim zachmurzeniem, wietrznie oraz cieplej. Termometry wskażą 8 kresek powyżej zera.

Weekend to uderzenie wiosny. Nocami temperatura spadnie do zera, ale za to w ciągu dnia w piątek będzie 12 st.C, sobotę 13 st.C a w niedzielę oraz poniedziałek 15 st.C. Wiatr ucichnie, a na niebie przybędzie chmur. Nie mniej jednak na świeżym powietrzu będzie całkiem przyjemnie.

Na pewno wiele osób wyjdzie na spacer, dlatego z racji panującej pandemii odradzamy państwu spacerów w miejscach, gdzie przybywa znaczna ilość osób. Unikajmy grup, skupisk ludzkich. Najlepiej po prostu pozostać w domu. Zdrowe jest najważniejsze.

Spływ chłodu na obecną chwilę spodziewany jest we wtorek. Wtedy na termometrach zobaczmy 9 st.C a w środę w najcieplejszym momencie dnia zaledwie 3 st.C. Chmur przybędzie a wraz z nimi opadów mieszanych. Ochłodzenie jak wynika z najnowszych wyliczeń, będzie krótkotrwałe, ponieważ już od piątku 3 kwietnia na termometrach ponownie zobaczmy wartości przekraczające 10 kresek powyżej zera.