Prognoza na wiosnę. Dodatnia anomalia i opady. Czy zagraża nam susza ?

Według amerykanów to ma być sucha wiosna. My jednak jesteśmy innego zdania. Tegoroczna wiosna będzie ciepła oraz wystarczająco mokra więc o jakiejkolwiek suszy nie ma mowy, tym bardziej że sytuacja hydrologiczna wraz z nadejściem nowego roku w całym województwie uległa znaczącej poprawie.

Jak informowaliśmy w artykule podsumowującym zimę, początek roku był mokry. Suma opadu w styczniu wyniosła 10-15 mm na obszarze całego województwa a w lutym na południu 70 mm. Na rzekach pojawiły się kilku centymetrowe wzrosty poziomu wód. Na 11 wodowskazach notowana jest strefa stanów średnich a na 8 strefa stanów niskich. Z uwagi na korzystne prognozy stan rzek w dalszym ciągu może delikatnie wzrastać.

W najbliższych miesiącach opady według prognoz modelu CFS, który doskonale poradził sobie z zimą, mają być w normie wieloletniej, a nawet lekko powyżej co jest bardzo dobrą informacją między innymi dla rolników.

W kwietniu norma opadowa spodziewana jest na obszarze całego województwa, z wyjątkiem krańców północnych gdzie opadów będzie mało. W maju czeka nas podobny przebieg zdarzeń, lecz z lekka korzystniejszą zmianą. Na północy opadów może być więcej z możliwością przekroczenia normy miesięcznej. Czerwiec wszędzie zapowiada się deszczowo, ponieważ norma na obszarze całego województwa może zostać znacząco przekroczona.

Przybliżona norma opadu dla poszczególnych miesięcy

Kwiecień: 30 mm

Maj: 50 mm

Czerwiec: 60 mm

Prognoza anomalii temperatury

Temperatura w najbliższych miesiącach będzie o około 1 stopień powyżej normy. Oznacza to ciepłe, ale również chłodniejsze okresy, podczas których niewykluczone będą przymrozki. Zima z pewnością nam nie zagraża.

W kwietniu oraz w maju temperatura dość często będzie przekraczać próg 20 st.C i czasem wzrośnie do 25 st.C. Jak wiemy, w tym roku przyroda obudziła się bardzo szybko. Już wiele krzewów puściło liście, a w ogrodach z ziemi wychodzą tulipany i inne kwiaty. Przymrozki, które z pewnością się pojawią, mogą im zaszkodzić. Dlatego jeśli temperatura będzie spadać poniżej zera, radzimy zabezpieczyć rośliny.

Prognoza z uwagi na odległy termin ma charakter orientacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *