“Zima stulecia” Wstępne podsumowanie sezonu zimowego 2019/20

Według mediów to miała być mroźna zima 30-lecia. W rzeczywistości było całkiem inaczej ponieważ miniona zima zapiszę się jako najcieplejsza od co najmniej 65 lat. W ostatnich miesiącach na Lubelszczyźnie odnotowano nie tylko rekordową temperaturę minimalną, ale tak, że zerową pokrywę śnieżną co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Warto zaznaczyć, że w trakcie zimy 2019/20 temperatura nie spadła ani razu poniżej -8 st.C.

Na samym początku zajmiemy się śniegiem, który pojawiał się bardzo rzadko. Najwyższa pokrywa tej zimy miała miejsce w Zamościu, gdzie w grudniu odnotowano dwu centymetrową warstwę pokrywy śnieżnej. Najmniej śniegu ujrzeli mieszkańcy wschodnich oraz północnych regionów województwa, gdzie w grudniu, styczniu oraz lutym nie odnotowano 1 cm białego puchu. Oczywiście opady się pojawiały i nawet kilka razy krajobrazy były zabielone, to jednak nie spadło go wystarczająco dużo, aby stacja IMGW w Terespolu czy Włodawie odnotowała 1 cm.

Dużym minusem co warto zaznaczyć jest to, że pokrywa śnieżna mierzona jest zawsze jedynie o godzinie 06:00 rano. Niemniej jednak dane się zgadzają. Z naszych pomiarów w rejonie Terespola wynika, że pokrywa śnieżna osiągnęła maksymalnie jedynie śladowe ilości

Tak niska pokrywa śnieżna jeszcze nigdy nie wystąpiła. Jak wskazują historyczne dane dla miasta Terespol, dotychczasowa rekordowa zima pod względem najniższej pokrywy śnieżnej miała miejsce w 1974 roku gdy w styczniu odnotowano 2 cm, a lutym 1 cm. Można powiedzieć, że za nami zima stulecia.

Warto zwrócić uwagę na temperaturę, która tej zimy nie spadła ani razu poniżej -8 st.C. W Terespolu temperatura w grudniu spadła do -3.8 st.C a w styczniu do -5.2 st.C. Są to wyniki rekordowe oraz ekstremalnie wysokie. Nieco zimniej było na południu, gdzie obyło się bez rekordu. Temperatura minimalna w Zamościu spadła do -6.2 st.C w grudniu oraz -7.2 st.C w styczniu. Dane co do lutego ukażą się na dniach.

Opady były w normie, a nawet powyżej co z uwagi na suszę, która jeszcze panowała jesienią ubiegłego roku, jest bardzo dobrą informacją. Najwyższe sumy opadowe według systemu RainGrs wystąpiły na południu oraz zachodzie. W grudniu na południowym zachodzie spadło do 50 l wody, styczniu 10-15 l na obszarze całego województwa a w lutym na południu 70 l. Co ciekawe tak duża suma jest bliska rekordu. Najwięcej wody w lutym spadło w 1966 roku w Tomaszowie Lubelskim (75.4 l)

Suma opadu: Grudzień 2019/ IMGW/Meteomodel.pl

Suma opadu: Styczeń 2020/ IMGW/Meteomodel.pl

Suma opadu: Luty 2020/ IMGW/Meteomodel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *