Marzec 2020: Dodatnia anomalia i opadowa norma. “Zieleń wybuchnie wyjątkowo wcześnie”

Marzec 2020: Dodatnia anomalia i opadowa norma. “Zieleń wybuchnie wyjątkowo wcześnie”

27 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

Po ciepłej oraz rekordowej zimie pod względem pokrywy śnieżnej oraz temperatury minimalnej czas na pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny, który zapowiada się ciepło z możliwymi słabymi incydentami śnieżnymi.

W nadchodzącym miesiącu przeważać będą wysokie temperatury, a opady będą w normie wieloletniej. Miejscami zwłaszcza na południu może być ich nieco ponad normę, co bez wątpienia jest dobrą informacją. Pomimo, że stan rzek uległ poprawie i wody jest zdecydowanie więcej niż kilka miesięcy temu to jednak wciąż jej potrzeba.

Jak wskazują prognozy w pierwszych dniach marca, mogą pojawiać się ośrodki niskiego ciśnienia, które sprawią, że nasze samopoczucie z powodu wahań ciśnienia będzie fatalne oraz mogą pojawiać się wichury. Na szczęście będzie ich już mniej niż w lutym. Do tego mogą występować opady mieszane oraz od czasu do czasu opady śniegu.

Anomalia temperatury: Marzec 2020

Druga połowa marca to na ogół spokojna aura z przewagą wyżowej pogody. Prawdopodobieństwo opadów śniegu w tym okresie będzie już praktycznie zerowe. Dominować mają ciepłe okresy z bezchmurnym niebem. Oczywiście nie można wykluczyć tak zwanych zgniłych wyżów, podczas których zamiast słonecznych chwili będziemy mieli zachmurzenie całkowite oraz mgły.

Z uwagi, że krzewy puszczają liście oraz ogólnie przyroda budzi się do życia, to zieleń w tym roku może wybuchnąć wyjątkowo wcześnie. Oczywiście by do tego doszło, temperatura musi być wysoka, a to w marcu nie będzie problemem. Słońce również jest już coraz wyżej oraz dłużej operuje, a to również ma korzystny wpływ na przyrodę. Miejmy jedynie nadzieję, że przymrozki w sezonie wiosennymi będą bardzo łagodne.

Prognoza ma charakter orientacyjny. Więcej informacji wkrótce.