Zima: Ile czasu mają służby drogowe na odśnieżanie dróg ?

Zima: Ile czasu mają służby drogowe na odśnieżanie dróg ?

19 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

Za każdym razem gdy pada śnieg na służby utrzymujące drogi, wiesza się przysłowiowe psy. Ile czasu tak naprawdę mają służby, by doprowadzić drogi do porządku ? Sprawdźmy.

Po ustaniu opadów służby drogowe mają 4-6 h na odśnieżenie. Dlatego, w trakcie opadów jak i kilka godzin po opadach wstrzymajmy się z “hejtem”.

Warto zaznaczyć, że czas na odśnieżenie dróg zależy od jej standardów. Mapa w lepszej jakości dostępna jest TUTAJ

  • W standardzie I – około 4,7 tys. km
    • Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
  • W standardzie II – około 11,0 tys. km  
    • Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.
  • W standardzie III – około 1,8 tys. km,
    • Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.

Fot/źródło: GDDKIA.