Zamiast zimy uderzenie wiosny. Padnie rekord ? Na termometrach będzie nawet 15°C !

Zamiast zimy uderzenie wiosny. Padnie rekord ? Na termometrach będzie nawet 15°C !

13 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

Choć w kalendarzu mamy luty to zimy jak nie było tak nadal niema. W najbliższych dniach z pewnością jej nie doświadczymy, a zamiast mrozu i śniegu zagości u nas wiosna, która w prawdzie mówiąc, nieustannie trwa od kilku miesięcy.

Do dziś w wielu miejscach pokrywa śnieżna nie osiągnęła przynajmniej 1 cm grubości. Tak jest między innymi na północy województwa, gdzie regularnie od grudnia padają rekordy temperatury oraz zerowej pokrywy śnieżnej. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie to również luty zapiszę się jako trzeci z kolei rekordowy miesiąc bez pokrywy śnieżnej. Póki co najwięcej śniegu mieli mieszkańcy centralnej oraz południowej Lubelszczyzny, gdzie w grudniu w Zamościu odnotowano 2 cm pokrywę śnieżną.

W sondzie zapytaliśmy was, czy w trakcie tegorocznej zimy utrzymała się u was przez minimum 2 dni 1 cm warstwa pokrywy śnieżnej. Odpowiedzi na powyższe pytanie udzieliło 700 osób. 23 osoby odpowiedziało na tak a pozostała część 627 osób na nie.

Jak wynika z oficjalnych danych IMGW, tak najmniej śnieżna zima jeszcze nigdy w historii pomiarów się nie zdarzył, a więc historia piszę się na naszych oczach.

Bardzo wysoka anomalia. Czy padnie rekord ?

Dość gadania i skupmy się na najbliższy dniach, bo w ich będzie się działo. Anomalia temperatury przekroczy grubo 10 st.C, a więc oznacza to, że będzie nadzwyczajnie ciepło.

Prognoza temperatury na 17.02.2020/ meteoprognoza.pl

W niedzielę termometry na zachodzie Lubelszczyzny mogą wskazać około 10 st.C. Prawdziwe uderzenie ciepła ma nastąpić jednak w poniedziałek, gdy termometry wskażą miejscami nawet 17 st.C. Takie wartości możliwe są na zachodzie, północy oraz częściowo w centrum. Anomalia temperatury w tym samym czasie osiągnie również 17 st.C.

Podobne, ale nieco niższe wartości widzą pozostałe modele. Według ECMWF oraz ICON termometry w poniedziałek maksymalnie wskażą 14 st.C .

Warto dodać, że temperatura może być bliska rekordu. Dotychczasowy rekord maksymalnej temperatury w lutym na Lubelszczyźnie należy do Zamościa. Tam w 1990 odnotowano 17.6 st.C. Czy uda nam się zbliżyć do tej wartości ? Przekonamy się już niebawem.

Pogoda dopisze ? W poniedziałek dominować będzie zachmurzenie duże, ale rozpogodzenia z pewnością się pojawią. Padać nie powinno. Dokuczać będzie nam jedynie ciepły wiatr, który w porywach osiągnie prędkość 50 km/h.

Czy na horyzoncie widoczne jest ochłodzenie ? Nie. Przynajmniej do 29 lutego o zimie możemy zapomnieć…