Prognoza na 14-16 lutego: Spore wahanie ciśnienia. Będzie pochmurno i wietrznie.

Prognoza na 14-16 lutego: Spore wahanie ciśnienia. Będzie pochmurno i wietrznie.

12 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

W najbliższych dniach czeka nas zmiana w pogodzie. Ciśnienie wzrośnie, a wiatr na kilkanaście godzin ucichnie. Pogodowy spokój będziemy zawdzięczać wyżowi, którego centrum pojawi się nad Bałkanami. Spokój jednak długo nie potrwa.

Zanim jednak nadejdzie chwilowa poprawa pogody, to w piątek czeka nas mieszanka opadowa. Przez nasz kraj przemieszczać się będzie płytki, wypełniający się ośrodek niskiego ciśnienia (1010 hPa), który sprawi, że z nieba początkowo spadnie śnieg, następnie deszcz ze śniegiem a na koniec sam deszcz. Warto wspomnieć, że nocą z czwartku na piątek temperatura na przeważającym obszarze województwa spadnie lekko poniżej zera. Oznacza to możliwe oblodzenia w pierwszej części dnia. Po południu temperatura wzrośnie do 3 st.C, a więc zagrożenie minie.

Nocą z piątku na sobotę czeka nas nagły wzrost ciśnienia. W dobę ciśnienie wzrośnie o ponad 15 hPa, a to oznacza problemy z naszym samopoczuciem. Dolegliwości takie jak bóle głowy, mięśni czy stawów mogą dokuczać w szczególności meteopatom.

W sobotę po godzinie 07:00 ciśnienie na szczęście będzie już stabilne. W południe barometry w Lublinie wskażą 1028 hPa. W ciągu dnia padać nie powinno. Słupki rtęci wskażą 4 kreski powyżej zera. Niestety na dużo słonecznych chwil nie ma co liczyć, ponieważ przeważać będzie pochmurna aura. Wiatr będzie słaby, w porywach osiągnie prędkość 25 km/h.

W niedzielę czeka nas pogorszenie aury. Wyż nieco osłabnie i przemieści się bardziej na południe Europy, a znad wysp w kierunku Skandynawii zacznie wędrować głęboki ośrodek niskiego ciśnienia (950 hPa).

Od godzin porannych nastąpi spadek ciśnienia. O godzinie 02:00 barometry wskażą 1027 hPa, a już kilka godzin później o 21:00 1014 hPa. Spadek ten podobnie jak wzrost z pewnością negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Między wyżem a niżem powstanie duży gradient ciśnienia, który spowoduje wzrost prędkości wiatru. W godzinach wieczornych porywy wiatru osiągną prędkość 60 km/h. W ciągu dnia będzie pogodnie bez opadów. Termometry wskażą 11 st.C.