Niedzielny wieczór i poniedziałek z załamaniem pogody. Wydano ostrzeżenia 2 stopnia.

Niedzielny wieczór i poniedziałek z załamaniem pogody. Wydano ostrzeżenia 2 stopnia.

9 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

Choć aktualnie za naszymi oknami świeci słońce i nie wieje wiatr, to już za kilka godzin czeka nas diametralna zmiana pogody. Wiatr się nasili, a ciśnienie zacznie gwałtownie spadać.

Stabilna pogoda będzie towarzyszyć nam do godziny 16:00. Później czekać nas będzie gwałtowny spadek ciśnienia oraz znacznie wzrośnie prędkość wiatru. Nasze samopoczucie mocno ucierpi, ponieważ zmiana ciśnienia w przeciągu 3 godzin wyniesie nawet 4 hPa. Po godzinie 22:00 wiać może już z prędkością od 50 km/h na północy oraz w centrum do nawet 70 km/h na krańcach południowych.

Kulminacja wichury spodziewana jest w poniedziałek w godzinach 07:00-20:00. W tym czasie porywy wiatru wzrosną miejscami do nawet 100 km/h. Oprócz silnych porywów wiatru należy spodziewać się opadów deszczu, które okresami mogą być intensywne. Możliwe są tak, że pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

WYDANO OSTRZEŻENIE 2 STOPNIA

W związku z załamaniem pogody prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Na drogach i chodnikach może być niebezpiecznie, silny wiatr może łamać gałęzie, drzewa, uszkadzać budynki i zrywać linie energetyczne. W uwagi na silny wiatr należy się liczyć między innymi z przerwami w dostawach prądu. Uważajmy, gdzie parkujemy samochody. Radzimy nie stawiać ich pod drzewami, ponieważ silny podmuch może je złamać, a następnie spaść nam na auto. W trakcie apogeum wichury radzimy jeśli to możliwe pozostać w domu.

Najnowsze informacje odnośnie prędkości wiatru oraz szkód będą dostępne na bieżąco na naszym profilu na Facebooku, oraz na meteolu.pl