W dobę ciśnienie spadnie o 33 hPa. Samopoczucie będzie fatalne.

W dobę ciśnienie spadnie o 33 hPa. Samopoczucie będzie fatalne.

8 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

W niedzielny wieczór oraz poniedziałek pogoda dotkliwie będzie dawać nam się we znaki, nawet jeśli nie jesteśmy meteopatami. Ciśnienie w 24 godziny spadnie o 33 hPa.

W niedzielę rano znajdować będziemy się pod wpływem wyżu, którego centrum znajdzie się nad południową Europą. Ciśnienie atmosferyczne w godzinach porannych wyniesie nad województwem lubelskim 1026 hPa i do godziny 10:00 będzie ono stabilne.

Po 11:00 wyż powoli zacznie przesuwać się w kierunku północnej Afryki, a nad Skandynawię zacznie przemieszczać się głęboki ośrodek niskiego ciśnienia (945 hPa). Taka sytuacja sprawi, że w godzinach popołudniowych ciśnienie zacznie gwałtownie spadać.

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne w Europie na dzień 10.02.2020 godz. 00:00

W poniedziałkowe południe ciśnienie na Lubelszczyźnie spadnie już 990 hPa. Oznacza to, że w ciągu doby nastąpi spadek o 33 hPa.

Taka sytuacja sprawi, że będziemy czuć się senni, zmęczeni oraz dokuczać nam będą mogły bóle mięśni czy stawów. Oprócz tego prędkość wiatru w poniedziałek wzrośnie do 100 km/h.

Jak informuje poradnikzdrowie.pl

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na nasze samopoczucie również jest dobrze potwierdzony i dokładnie wyjaśniony. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego (powyżej 8 hPa na dobę) są niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza gdy ciśnienie spada. Badania pokazują, że w takie dni więcej jest zawałów serca i przypadków migotania przedsionków. Dlaczego ciśnienie wpływa na nasz nastrój? Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym tlen z większym trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi. To sprawia, że ludzie głębiej oddychają, aby uzupełnić deficyt tlenu, a serce musi wydajniej pracować, jest więc bardziej obciążone.