Alert Meteo. W poniedziałek porywy wiatru osiągną prędkość 100 km/h.

Alert Meteo. W poniedziałek porywy wiatru osiągną prędkość 100 km/h.

8 lutego 2020 0 przez Paweł Reducha

Przed nami dynamiczny i groźny poniedziałek. W wielu miejscach wiatr może mieć niszczącą siłę. W dodatku dokuczać będzie niskie ciśnienie, które negatywne wpłynie na nasze samopoczucie.

Choć dziś ciśnienie jest stabilne to już w niedzielny wieczór znacznie gwałtownie spadać. W niedzielne popołudnie barometry wskażą 1023 hPa a w poniedziałek 990 hPa. W ciągu doby ciśnienie spadnie o 33 hPa. Tak nagły spadek sprawi, że będziemy czuć się senni, zmęczeni oraz doskwierać nam będą, bóle mieści i stawów. Jeszcze groźniejszy będzie gradient baryczny, który sprawi, że prędkość wiatru osiągnie prędkość 100 km/h.

Prognozowana różnica ciśnień. Poniedziałek 10.02.2020

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w poniedziałek między 06:00 a 18:00. W tych godzinach wiatr w porywach na obszarze całego województwa osiągnie prędkość 70-85 km/h. Miejscami jednak porywy mogą być jeszcze silniejsze i dochodzić do 95-100 km/h.

Groźne mogą okazać się również komórki konwekcyjne przybierające struktury liniowe. W trakcie ich przechodzenia mogą pojawić się silniejsze porywy, nawalne opady deszczu oraz lokalne wyładowania atmosferyczne.

W związku z fatalną pogodą prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Na drogach i chodnikach może być niebezpiecznie, silny wiatr może łamać gałęzie, drzewa, uszkadzać budynki i zrywać linie energetyczne. W związku z silnym wiatrem należy się liczyć między innymi z przerwami w dostawach prądu. Uważajmy, gdzie parkujemy samochody. Zalecamy nie stawiać ich pod drzewami, ponieważ silny podmuch może je złamać, a następnie spaść nam na samochód. W trakcie apogeum wichury radzimy pozostać w domu.

Kolejne, szczegółowe informacje oraz alerty pojawią się w niedzielne popołudnie.