czw. Lut 27th, 2020

meteolu.pl

Jedyny Serwis Pogodowy na Lubelszczyźnie

Prognoza na luty: Anomalia sięgnie +5°C. Marne szanse na zimę.

Nasze miesięczne prognozy się sprawdzają. Już w listopadzie zeszłego roku informowaliśmy, że w tym sezonie miesiące zimowe będą bardzo ciepłe z przewagą dodatnich temperatur. Jak wynika z prognoz długoterminowych, luty prawdziwej zimy nie przyniesie. Nadchodzący miesiąc może zapisać się jako jeden z najcieplejszych.

Idzie luty, załóż letnie buty. Patrząc na mapy, łapie się za głowę, ponieważ zapowiada się kolejny miesiąc z rzędu z niemalże zerową pokrywą śnieżną. Nie wspomnę już o wysokiej temperaturze która, choć jest anomalią i takie wartości nie powinny występować o tej porze roku, to jest ona codziennością. Za nami grudzień i prawie styczeń a temperatura minimalna ani razu nie spadła poniżej -10 st.C.

W kolejnym miesiącu zimy, a raczej wczesnej wiosny należy spodziewać się kontynuacji wysokich temperatur oraz braku pokrywy śnieżnej. Według najnowszych danych anomalia temperatury w lutym może wynieść aż +5°C. Opady mają być w normie, a nawet lekko powyżej co jest dobrą informacją z uwagi na panującą suszę.

Małgorzata Krasuska-Kania

Podsumowując w lutym okresy z całodobowym mrozem oraz śniegiem mogą się zdarzyć, ale na bardzo krótko. Jak wspomnieliśmy powyżej, dominować będą okresy z dodatnią temperaturą przypominające jesień, a nawet wiosnę. Jedynego możemy być pewni. Prawdziwa zima w lutym nie nadejdzie.

Prognoza na charakter orientacyjny. Z uwagi na odległy termin może ulec zmianie.