Bialska lotniskowa stacja meteorologiczna. Co się z nią stało?

Bialska lotniskowa stacja meteorologiczna. Co się z nią stało?

2 stycznia 2020 0 przez Paweł Reducha

Niewiele osób wie, że Biała Podlaska posiadała własną stację meteorologiczną. Nie była to zwyczajna stacja, bowiem znajdowała się ona na bialskim wojskowym lotnisku. Co się z nią stało po zlikwidowaniu jednostki wojskowej?

Lotniskowa stacja meteorologiczna działała w latach 1951-2000. W okresie swojej świetności odnotowała ona najniższą temperaturę w powiecie bialskim oraz jedną z najniższych temperatury na nizinach. Warto przypomnieć, że w styczniu 1987 w Białej Podlaskiej odnotowano -37.4 st.C. Więcej o tym przeczytasz klikając TUTAJ

Jak wynika ze zdjęć satelitarnych, stacja znajdowała się na terenie bialskiego lotniska niedaleko wieży kontroli lotów.

Po dziś dzień można znaleźć tam pozostałości stacji w postaci ogrodzenia. Ogródek meteorologiczny należał do IMGW i znajdowały się tam budki z termometrami i barometrami, a także wiatromierze i urządzenia do sprawdzania wilgotności powietrza. Mieściły się tam również czujniki kierunku wiatru – wiatrowskazy (anemoskopy).

Co się stało ze stacją ?

Dokładnie stacja meteorologiczna na bialskim lotnisku prowadziła pomiary od stycznia 1951 do marca 2000. Co ciekawe stacja w Ciciborze k. Białej prowadzi pomiary od kwietnia 2000 roku. Jeżeli chodzi o klatkę sądzę, że została ona przeniesiona do Cibora. Co do przyrządów znajdujących się w klatce jest nieco inaczej.

Jak informował na naszym facebookowym profilu pan Piotr Włodarczyk i tu cytat

Jako jeden z kilku osób co zdawali przyrządy z lotniskowej stacji meteo, to z tego co mi wiadomo, zostały przekazane do WSOSP Dęblin i Na lotniskową stację Meteo W Radomiu. Co dalej z tym sprzętem się działo trudno powiedzieć.

Tak więc przyrządy zostały na pewno przekazane do Dęblina, a co naprawdę stało się z klatką nie wiadomo.

Na tę chwilę w okolicy Białej Podlaskiej działają 2 stacje meteorologiczne. Jedna położona jest w Ciciborze a druga w Terespolu.

Niebawem kolejna stacja meteorologiczna, ale tym razem amatorska stanie w mrozowisku. Kto wie, może w niedalekim czasie uda się nam postawić stacje tak, że w samej Białej Podlaskiej.

fot. A. Trochimiuk