Czym różni się mróz od przymrozku?

Czym różni się mróz od przymrozku?

28 grudnia 2019 0 przez Patryk Jurkowski

Dla większości z nas przymrozek to nie duży mróz jednak, definicje tych zjawisk zdradza, że różnica między mrozem a przymrozkiem jest znacząca. Dowiedzmy się więcej.

Mrozem możemy nazwać każda ujemną temperaturę, począwszy od -0,1 stopnia. Z przymrozkiem już jest bardziej skomplikowanie.

Otóż o przymrozku możemy mówić tylko wówczas, gdy temperatura minimalna jest ujemna, a średnia dobowa jest dodatnia. Oznacza to, że w nocy lub o poranku musi panować mróz, zaś w ciągu dnia temperatura musi przejść na plus, aby średnia temperatura między tą zmierzoną w najzimniejszej i najcieplejszej części doby była dodatnia.

Przykład:
Wstając rano do pracy, zerkamy na termometr, który pokazuje -5 stopnia Celsjusza. Po południu wracając z pracy, temperatura powietrza wynosi +15, to średnia temperatura miedzy najniższa a najwyższą wyniosła +5. Wtedy śmiało możemy nazwać -5 o poranku jako przymrozek.

Nie będzie też błędem jeśli przymrozek nazwiemy mrozem. Jednak, jeśli temperatura w nocy lub rano spadnie do minus 15 stopni, a w ciągu dnia nie ociepli się do więcej niż plus 5 stopni, to średnia dobowa wyniesie minus 5 stopni, będzie ujemna i wówczas nie możemy mówić o przymrozku, lecz o zwykłym mrozie.

Jakie rozróżniamy rodzaje przymrozków?

– radiacyjne – wypromieniowanie ciepła z podłoża do atmosfery;

– adwekcyjne – napływ zimnej masy powietrza;

– radiacyjno-adwekcyjne – forma mieszana, gdy adwekcja i radiacja występują po sobie w krótkim czasie.