W sobotę powiew termicznej zimy. Możliwe groźne oblodzenia oraz śnieg.

W sobotę powiew termicznej zimy. Możliwe groźne oblodzenia oraz śnieg.

22 listopada 2019 0 przez Paweł Reducha

Wkroczyliśmy w okres przedzimia, a już jutro w wielu miejscach pojawi się termiczna zima. Lokalnie spadnie również śnieg. Gdzie wystąpią opady białego puchu oraz jakiej temperatury możemy się spodziewać ? Sprawdźmy.

Już nadchodzącej nocy temperatura mimo silnego wiatru i zachmurzenia spadnie od -4 st.C na krańcach wschodnich do -2 st.C na zachodzie. Lokalnie temperatura może być nieco niższa, niż jest to prognozowane. Z uwagi na silny wiatr temperatura odczuwalna spadnie do -8 st.C.

W sobotę we wschodniej połowie województwa zawita termiczna zima. Za termiczną zimę przyjmuje się okres, w którym średnia dobowa temperatura spada poniżej zera. I tak właśnie będzie.

Oblodzenia i śnieg.

W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wskażą od -2 st.C na krańcach wschodnich do 2 st.C na południowym zachodzie. Wciąż będzie wietrznie, dlatego temperatura odczuwalna będzie o wiele niższa niż ta widoczna na termometrach.

Warunki drogowe będą mocno utrudnione. Po nocnym mrozie w ciągu dnia na wychłodzony grunt może padać mżawka, a także lokalnie deszcz, który będzie zamarzał, tworząc na drogach i chodnikach cienką warstwę lodu. Na drogach lokalnych będzie naprawdę ślisko.

Na krańcach wschodnich oprócz opadów marznących niewkluczone będą niewielkie opady śniegu. Z uwagi na małą intensywność opadu na zabielenie krajobrazów nie ma co liczyć.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie przymrozki do -2 st.C na obszarze całego województwa. W niedzielę będzie już nieco cieplej. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 0 st.C na północnym wschodzie do 2 st.C w centrum, na zachodzie oraz południu.

Od poniedziałku czekać nas będzie ocieplenie. Jak się okazuje, nie będzie one duże, ponieważ średnie dobowe będą utrzymywać się w przedziale 0-5 st.C, a takie wartości oznaczają termiczne przedzimie.