czw. Lut 27th, 2020

meteolu.pl

Jedyny Serwis Pogodowy na Lubelszczyźnie

Nadciąga wichura. W poniedziałek prędkość wiatru wzrośnie do 90 km/h

Bez wątpienia już w najbliższy poniedziałek nadejdzie pierwsze uderzenie jesiennej wichury. Czeka nas silny, porywisty wiatr, opady deszczu oraz wahanie ciśnienia, które sprawi, że nasze samopoczucie fatalne.

Poniedziałek radzimy rozpocząć kubkiem dobrej kawy. Już od godzin wczesno-porannych ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać, co przyczyni się do złego samopoczucia. Najniższy jego spadek spodziewany jest na północny województwa. O godzinie 14:00 barometry w Białej Podlaskiej wskażą 994 hPa. Na południu województwa w tym samym czasie barometry wskażą 1000 hpa, a więc różnica ciśnienia między północą a południem wyniesie 6 hPa. Taka różnica nie wróży spokoju.

Wietrznie będzie od godzin porannych. Około godziny 10:00 rano prędkość wiatru w porywach w zachodnich regionach województwa wzrośnie do 50 km/h i tym samym zacznie ona z każdą godziną systematycznie wzrastać. Fala wiatru będzie przemieszczać się z zachodu w kierunku wschodnim.

Apogeum wichury prognozuje się na popołudnie a dokładnie na godzinę 14:00, gdy prędkość wiatru w wielu gminach wzrośnie do 90 km/h. W trakcie przechodzenia komórek konwekcyjnych czy struktur liniowych wiatr może osiągać prędkość lokalnie 100 km/h. Porywy wiatru o prędkości 70-90 km/h  wystąpią w godzinach 14:00 (Poniedziałek) – 01:00 (Wtorek).

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące silnego wiatru pojawi się w najbliższą niedzielę około godziny 18:00

W związku z fatalną pogodą prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Na drogach i chodnikach może być niebezpiecznie, silny wiatr może łamać gałęzie, drzewa, uszkadzać budynki i zrywać linie energetyczne. W związku z silnym wiatrem należy się liczyć między innymi z przerwami w dostawach prądu. Uważajmy, gdzie parkujemy samochody. Zalecamy nie stawiać ich pod drzewami, ponieważ silny podmuch może je złamać, a następnie konar drzewa spaść nam na samochód.

Co robić w trakcie wichury?

  • Należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach i/lub przed domem, a którego mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.
  • Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.
  • Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.
  • Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.
  • Jeśli planujemy podróż samochodem to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.
  • Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

W związku z możliwym przesunięciem się trajektorii niżu prognoza może ulec zmianie. Zalecane jest śledzenie komunikatów.