Pierwszy mróz tej jesieni. Nawet -6°C przy gruncie o poranku

Pierwszy mróz tej jesieni. Nawet -6°C przy gruncie o poranku

24 września 2019 1 przez Paweł Reducha

Kalendarzowa jesień przywitała nas chłodno z najniższą jak dotąd temperaturą. Słupki rtęci o poranku miejscami wskazały -6 st.C. Skrobanie szyb było nieuniknione.

Dziś o poranku wielu mieszkańców województwa przed wyjściem do pracy musiało skrobać szyby i grzać samochody. Szron był nie tylko na autach, ale i na dachach domów. To była jak do tej pory najzimniejsza noc tegorocznej jesieni.

Minionej nocy najniższa temperatura panowała po raz kolejny na wschodzie województwa. Mimo przygruntowych przymrozków na oficjalnych stacjach IMGW mrozu na wysokości 2m nie odnotowano. Znacznie inaczej sytuacja wygląda w mrozowisku…

Najzimniejszą miejscowością wśród oficjalnych posterunków IMGW o poranku była Włodawa. O godzinie 05:00 rano słupki rtęci wskazały tam 1,5 st.C. Kolejnym miejscem, gdzie odnotowano dziś jedną, z najniższych temperatur jest Cicibór. Termometr umiejscowiony w profesjonalnej klatce meteorologicznej o godzinie 04:00 wskazał tam 2 st.C. Takie wartości odnotowano na wysokości 2m. Przy gruncie temperatura była nieco niższa i spadła do około -2 st.C.

Temperatura minimalna na pozostałych oficjalnych stacjach IMGW: Jarczew: 2.6 st.C Terespol: 2,1 st.C Puławy: 5 st.C Lublin: 4,9 st.C Bezek: 3,2 st.C Zamość: 3,7 st.C Tomaszów Lubelski: 3,3 st.C.

Jeszcze większy chłód panował w tak zwanych mrozowiskach . W Neplach k.Terespola gdzie prowadzimy pomiary właśnie w takim specyficznym miejscu na wysokości 2m odnotowaliśmy spadek temperatury do -4,1 st.C a przy gruncie -6.2 st.C. Co ciekawe pomimo niedużej odległości między mrozowiskiem a Terespolem, która wynosi 7 km różnica temperatury pomiędzy tymi miejscami minionej nocy wyniosła aż 6 st.C. Nieco cieplej było w miejscowości Ochoża k. Parczewa. Odnotowano tam minimalnie na wysokości 2m -1,3 st.C.

Pomimo porannych przymrozków dziś w ciągu dnia możemy liczyć na błękit nieba oraz wysoką temperaturę. W najcieplejszym momencie dnia termometry na obszarze całego województwa wskażą 16 st.C. wiatr będzie słaby z kierunków wschodnich w porywach do 18 km/h.