Najzimniejsza noc za nami. Temperatura spadła do 1.1°C. Przy gruncie chwycił mróz.

Najzimniejsza noc za nami. Temperatura spadła do 1.1°C. Przy gruncie chwycił mróz.

21 września 2019 0 przez Paweł Reducha


Miniona noc ponownie okazała się zimniejsza, niż zakładały to prognozy. Miejscami, gdzie wystąpiły rozpogodzenia temperatura na wysokości 2m spadła do 1.1 st.C. W wielu miejscach pojawił się już drugi w tym sezonie przygruntowy przymrozek.

W pierwszej części minionej nocy największy chłód w naszym województwie panował wzdłuż wschodniej granicy oraz na krańcach południowych. Na standardowej wysokości klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach nad powierzchnią ziemi, temperatura na stacji IMGW w Tomaszowie Lubelskim spadła do 1.1 °C a w Terespolu do 1.2°C.

Kolejnym zimnym miejscem była Włodawa ze spadkiem temperatury do 3.1°C, Zamość 2.3°C, Tarnogród 4,2°C, Wysokie 4,2°C oraz Lublin 4.3°C.

Na pozostałym obszarze z uwagi na wystąpienie zachmurzenia całkowitego temperatura minimalna nie spadła poniżej 5°C. Wszystkie spadki temperatury minimalnej zaobserwowano o godzinie 23:00 – 00:00. Po północny z uwagi na przemieszczanie się w kierunku wschodnim w głąb województwa zachmurzenia całkowitego nastąpił wzrost temperatury. Gdyby do rana niebo było całkowicie wolne od chmur to z pewnością na wielu posterunkach pojawiłby się pierwszy spadek temperatury poniżej zera na wysokości 2m.

Zdecydowanie najzimniej było tradycyjnie przy gruncie. Epicentrum mrozu minionej nocy zlokalizowane było w Terespolu oraz Tomaszowie Lubelskim. Temperatura w najzimniejszym momencie nocy na wysokości 5 centymetrów spadła tam do około -2°C.

Jeszcze większy chłód panował w tak zwanych mrozowiskach. W Neplach k. Terespola gdzie mamy umiejscowioną prywatną stację meteorologiczną temperatura na wysokości 2m spadła do -2.7°C a przy gruncie do -4.7°C. Nieco cieplej było w Ochoży k.Parczewa. Tam temperatura na wysokości 2m spadła do -0.7 °C. a przy gruncie do -1.7°C.

To ostatnia jak na razie tak zimna noc. W kolejnych dniach czekać nas będzie delikatne ocieplenie, które jak się okazuje, długo nie potrwa, gdyż na horyzoncie widoczne jest kolejne, ale tym razem długotrwałe ochłodzenie.